Istorija šešira seže milenijumima unazad, sa mogućim dokazima da su se pojavili već pre 30.000 godina.
Šešir je svestrani modni komad koji potiče od davnina. Koristi se za pokrivanje glave u različitim situacijama – od svakodnevnog nošenja do posebnih prilika. Slično kao što kruna ističe kraljevstvo, šešir je nekada ukazivao na društveni status.
On može biti pokazatelj određenog statusa i u poslu, jer mnogi policajci, vojna lica ili verske ličnosti nose šešir (odnosno pokrivala za glavu) kao deo svojih uniformi.
Kratka istorija šešira
Nejasno je kada i gde su tačno šeširi nastali, ali neki od najranijih prikaza potiču još iz Starog Egipta.
Drevni Egipat: Neki od najčešćih i najranijih prikaza šešira bili su iz Tebe, 3200. godine pre nove ere. Kako su mnogi Egipćani više klase održavali obrijane glave, nosili su ukrase da bi izgledali ozbiljnije.
Rimsko carstvo: U Rimu su se nosili šeširi — kao što je kapa nalik lobanji, pileus. Frigijska kapa, koju su nosili ranije porobljeni Grci i Rimljani, postala je simbol slobode tokom Američke revolucije i Francuske revolucije.
Srednji vek: Šeširi su postali marker statusa i korišćeni su za isticanje određenih grupa
Ženska moda: Pre devetnaestog veka, žene su uglavnom nosile marame ili labavije kape. U prvoj polovini 1800-ih, ove kape su postale veće i ukrašenije raznim ukrasima. Do kraja veka stvoreno je više stilova za žene.
Upotreba šešira u modernom dobu: Šeširi su bili uobičajeni i neizostavni aspekt muške mode tokom 1960-ih. Danas se većina šešira nosi ležerno, zapravo samo kao modni dodatak. Međutim, postoji nekoliko društvenih događaja visokog profila na kojima se i dalje nose šeširi, kao što su konjske trke, Roial Ascot u Britaniji i Kentucki Derbi u SAD zahtevaju od učesnika da nose šešire.
DELOVI ŠEŠIRA
Da biste razumeli bezbroj stilova šešira i njihove razlike, prvo morate da znate sve delove ovog modnog komada:
Obod – Horizontalni deo šešira koji se obavija oko krune
Dugme – Slično kao i delovi koji se nalaze u košuljama i pantalonama, dugmad za šešir obično se nalaze na vrhu krune da bi povezali različite panele
Kruna – Gornji deo šešira koji se obavija oko lopte glave
Ušice – Male rupe na šeširima koje stvaraju ventilaciju
Unutrašnja podstava – Materijal sa unutrašnje strane šešira. U strukturiranim šeširima, poput askota i cilindra, ovaj komad se naziva bukram
Traka za znoj – Koristi se unutar šešira za sakupljanje znoja. Ovo je najčešće kod šešira koji se nose za fitnes ili sport, mada i neki letnji šeširi mogu imati traku za znoj
Donji rub – Donja strana ivice šešira
Vizir ili kljun – Umesto oboda, neki šeširi koriste deo (vizir) koji viri sa prednje strane, kod lica. Taj vizir je ravan ili blago zakrivljen da bi obezbedio senku i dobru zaštitu
* Zabranjeno svako kopiranje tekstova bez odobrenja 𝐋𝐀 𝐕𝐈𝐄 𝐄𝐍 𝐑𝐎𝐒𝐄