Epska istorija military stila – kako je nastao i šta zapravo predstavlja?

Početak
22/07/2023

Govoreći o military stilu kao jedinstvenom modelu odevanja, naišli smo na dosta pogrešnih mišljenja naših čitalaca. Pa tako se izraz “military” vezuje za nasilje i smisao lošeg… greška. Današnjim tekstom želimo da vam bliže predstavimo šta ovaj stil odevanja zapravo podrazumeva.

Sve je počelo 1800-tih godina

Glavni cilj Napoleonovih ratova od 1803. do 1815. možda je bio da se unapredi Prvo francusko carstvo, ali podloga za sve bila je zapravo vojni smisao. Monarsi Francuske, Rusije, Engleske i Pruske bili su opsednuti oblačenjem vojnika. Bila je to odeća vrhunskog kvaliteta koja je imala kontinuirani uticaj na muško odevanje…

Ne, nije reč o poznatom dizajnu brenda Balmain koji je posedovao Majkl Džekson.

Foto: Wikipedia/Public domain

Činjenica je da skoro sve što muškarci danas nose ima korene u vojnoj odeći. Od chinosa i bomber jakni, do odela, kravata, cipela i kaputa, nemoguće je odvojiti istoriju muške odeće od istorije vojne uniforme.

Takođe, vojska je dosta uticala na to i da elegancija bude istaknuti deo muškog odevanja.

POREKLO

Uprkos činjenici da je prošlo dvesta godina od Napoleonove La Grande Armee, vojna moda iz tog doba i dalje služi kao osnova za većinu današnje ozbiljne muške odeće. Uzmimo za primer – odelo. Iako to možda nije odmah očigledno, moderno odelo vodi poreklo od uniforme francuske i ruske vojske iz Napoleonovog doba.

Za francusku vojsku, te uniforme sastojale su se od otvorenog, jednostrukog plavo-belog mantila, belog prsluka, belih pantalona ili običnih, čizama ili cipela sa gamašama.

Za Ruse je to bio tamnozeleni, dupli kaput sa stojećom kragnom, bele pantalone ili obične pantalone, zimi čizme, a leti cipele. Ove dve vrste uniformi su formirale model za ono što će na kraju, do 20. veka, postati trodelno i dvobrazno odelo.

EKSPANZIJA

Bilo je potrebno mnogo vremena da prođe kako bi vojna estetika dospela do civila. “Zahvaljujući” tome što je Evropu dve decenije mučio rat, mnogi engleski i drugi krojači usavršili su svoje umetničko opremanje vojnika. Nakon toga, tehnike i stilovi koje su koristili našli su se i u civilnoj odeći. Takođe, kako su se vojnici vraćali u normalan život, mnogi su želeli da zadrže delove svoje vojne uniforme (i uspomene na slavu koja bledi) u svojom odevanju.

Najpoznatiji primer ovoga bio je Beau Brummell, koji je zahvaljujući kontinuiranom prisvajanju konjičke uniforme u svoje civilno lice, postao jedan od velikih arbitara muške mode.

Foto: Wikipedia/Public domain

Iako je Engleska bila epicentar muške mode tokom ovog perioda, uniforme francuske i ruske vojske su ipak imale glavni uticaj. Razlog za to je bio jednostavan: svi vole pobednika. La Grand Armee je dominirala kontinentom sve do 1812., a onda, nakon što su se Francuzi povukli iz Moskve te godine, ruska vojska je postala dominantna, kao i njihov stil.

MILITARY KAO DEO CIVILA

Početkom 20. veka, kombinacija prsluka i pantalona bila je savršena zamena za odelo.

Tokom prvih godina rata pruski general Gebhard Lebereht fon Bluher video je da njegovi vojnici imaju problem sa obuvanjem i izuvanjem čizama. Da bi rešio problem, tražio je od obućara da dizajnira polučizmu sa dve kožne preklopke preko vampa koje su bile spojene pertlema – u suštini – dizajn modernih cipela.

Foto: Pexels

Još jedan odevni predmet koji se nije mnogo promenio od svojih dana na evropskom ratištu u 19. veku je kaput. Međutim, prvobitno je kaput bio veliki vuneni zimski kaput sa dvostrukim kopčanjem dizajniran da stane preko vojničkog ranca i uniforme. Zbog oštre zime, šinjeli su se kod Rusa spustili do skočnog zgloba, dok su kod Francuza bili do ispod kolena. Kako je krojenje sve više ulazilo u igru tokom 19. i ranog 20. veka, kaput je postao manje obimniji, a reveri su tek na kraju dodati.

Foto: Military shop

O uniformisanom stilu govorio nam je Nemanja Antić – osnivač Military shop-a:

– Ljudi uglavnom pomisle da military simboliše nešto loše. Ne. Vi kada se obučete u military stil, vi se “napunite” energijom i dobijete želju za spoljašnje aktivnosti. Da se popnete na planinu, da trčite… U pitanju nisu samo maskirani dezeni, već i obične maslinaste pantalone, sive majice i masivni kaiševi na primer… – rekao je Nemanja.

Više o military stilu pogledajte u videu ispod:

* Zabranjeno svako kopiranje tekstova bez odobrenja 𝐋𝐀 𝐕𝐈𝐄 𝐄𝐍 𝐑𝐎𝐒𝐄

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Od čega i kako se prave mokasine?

Sledeći članak

Priča iz aviona – kako je čuvena Hermès Birkin torba nazvana po jednoj glumici?

Ne propustite

Sve (čudne) ikonične kreacije Džona Galijana za Dior kojima je uspeo da promeni pravac visoke mode

Dizajner John Galliano (Džon Galijano) pre nego što je stupio na mesto

Evolucija čizama, bezvremenskog (modnog) komada koji je danas neizostavni deo svakog zimskog autfita

Zimske čizme neizostavni su deo svakog ovosezonskog autfita. Iako je njihova prvenstvena

Ko je bio Emanuel Ungaro, dizajner o čijoj se modnoj kući priča poslednjih nekoliko dana u Srbiji?

Emanuel Ungaro (13. februar 1933 – 21. decembar 2019) je bio poznati