Sigurni smo da ste uponati sa nekim činejnicama o Međunarodnom danu žena, ali zašto se proslavlja i zašto baš 8. marta? Da li je to proslava ili protest?
Postoji li Međunarodni dan muškaraca? I kakvi će sve događaji virtuelno biti održani ove nedelje?
Već više od jednog veka, ljudi širom sveta obeležavaju 8. mart kao poseban dan za žene.
Međunarodni dan žena proistekao je iz radničkog pokreta, a Ujedinjene nacije su ga priznale kao događaj koji se obeležava na godišnjem nivou.
1. Seme njegovog nastanka posejano je 1908. godine, kada je 15.000 žena prošetalo Njujorkom zahtevajući kraće radno vreme, bolju platu i pravo glasa.
Godinu dana kasnije, Socijalistička partija Amerike proglasila je prvi Nacionalni dan žena.
2. Ideja da se ustanovi međunarodni praznik potekla je od žene po imenu Klara Cetkin, koja je to predložila 1910. godine na Međunarodnoj konferenciji žena u Kopenhagenu.
Klarina prvobitna ideja nije podrazumevala fiksni datum.
Konferenciji je prisustvovalo 100 žena iz 17 zemalja sveta i one su jednoglasno prihvatile predlog.
3. Na međunarodnom nivou, Dan žena je prvi put obeležen 1911. godine, u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj. Stogodišnjica obeležavanja proslavljena je 2011. godine, tako da ove godine praktično proslavljamo 113. Međunarodni dan žena.
Sve je ozvaničeno kad su ovaj dan počele da slave Ujedinjene nacije.
4. Prva parola koju su 1996. godine usvojile Ujedinjene nacije bila je “Slavimo prošlost, planiramo budućnost”. Dan žena postao je povod za proslavu koliko toga su žene postigle u društvu, politici i ekonomiji.
Politički koreni dana znače da se organizuju štrajkovi i protesti kako bi se ukazalo na još prisutnu neravnopravnost.
5. Boje Međunarodnog dana žena su ljubičasta, zelena i bela.
„Ljubičasta označava pravdu i dostojanstvo. Zelena simbolizuje nadu. Bela predstavlja čistotu, mada je to kontroverzan koncept.
Ove boje nastale su u Ženskoj socijalnoj i političkoj uniji u Velikoj Britaniji”, kaže se u kampanji z Međunarodni dan žena.
6. 2021. godine je Kamala Haris bila inaugurisana kao prva žena, prva crnkinja i prva Amerikanka azijskog porekla kao američka potpredsednica.
7. Finska je 2019. godine izabrala novu koalicionu vladu koju predvodi pet žena, abortus je dekriminalizovan u Severnoj Irskoj, a u Sudanu je ukinut zakon koji je kontrolisao kako se žene ponašaju i oblače u javnosti.
POVEZANE TEME:
Boja 8. marta – ultimativna galerija ljubičastih odevnih kombinacija
Istorijski pregled Dana žena: Zbog čega je 8. mart važan?
Femicid na Balkanu i kulturološke prilike koje utiču na sliku o njemu