Stari zanati bili su naširoko rasprostranjeni Beogradom, a kao najpoznatija ulica grada – Balkanska, bila je riznica upravo takvih majstora.
Na samom početku ulice, nalazila se abadžijska radnja gospodina Dragoljuba Miloševića (firma Đorđe Arsenijević), na samom ćošku ulica Kraljice Natalije i Balkanske, sa desne strane.
Vremenom je i ovaj usamljeni abadžija otišao iz čaršije. Danas, umesto zvuka mašina za šivanje i dovikivanja kalfi i šegrta, u Ulici kraljice Natalije stoji čuveni znak – “Deca se rađaju, molimo za tišinu”.
U nastavku pogledajte kako danas izgleda zgradica u kojoj se nekada nalazila ova abadžijska radnja. Na njenoj fasadi i dalje stoje, kao neumorni simbol prošlosti, makaze i inicijalni osnivača Đorđa Arsenijevića.
Priča o abadžijskoj čaršiji
Do značajnih promena u ovom delu grada dolazi sa dolaskom kraljice Natalije u Beograd. Već 1875. godine deo od Balkanske do Miloša Velikog menja naziv u Ministarsku ulicu, a zanatlijske radnje i stare zgrade se vremenom ruše.
Važno je napomenuti i da su se u tom periodu ovde nalazila prva gimnazija za devojke – Viša ženska škola (zgrada Elektrotehničke škole “Nikola Tesla”), te polugimnazija i kasnije Treća beogradska gimnazija u zgradi pored Vaznesenjske crkve., piše Beograd 011.
Takođe, na samom kraju ulice nalazilo se jedno od prvih klizališta, u neposrednoj blizini stare zgrade Narodne skupštine. Ova zgrada se, pak, nalazila na mestu današnjeg bioskopa “Odeon”.
Početkom dvadesetog veka, a posebno između dva svetska rata, ulica i čitav kvart pretrpeće dalje velike promene. Pored izgradnje zgrada ministarstava između Nemanjine i Kneza Miloša, gradi se i veliki broj impozantnih palata privrednih društava i bogatih pojedinaca, među kojima treba izdvojiti zdanje Ruskog doma i zgradu Zadužbine Perside Milanković, u kojoj se danas nalazi Matematička gimnazija.