Foto: LA VIE EN ROSE

Ko su Dimitrije i Anka Naumović čija zadužbina od 1918. godine krasi Kolarčevu ulicu?

Početak
04/07/2024

“Zadužbina Dimitrija i Anke Naumović i sina im Vase” prestala je da postoji 1954. godine, ali natpis na zgradi u samom centru Beograda i dalje stoji.

Od sredine 19. veka Beograd je bio grad u kome su bolji život tražili, i ponekad nalazili, doseljenici sa raznih strana, a posebno sa teritorija koje su još uvek bile pod stranom vlašću. Jedna od brojnijih grupa ovih doseljenika bili su Južnosrbijanci (kako su se tada sami s ponosom nazivali), koji su ostavili značajan trag u beogradskoj i srpskoj kulturi, umetnosti i privredi.

Dimitrije i Anka Naumović

Među njima se našao i Naumović Dimitrije, tada još siromašni mladić, koji je u Beogradu uz pomoć svojih deset prsta stvorio pravo malo bogatstvo. Umesto na raskoš i provod, testamentom je svoj imetak i porodični dom, palatu u Kolarčevoj 9, zaveštao za stvaranje zadužbine čiji je cilj bio pomaganje ostarelih zanatlija i njihovih udova.

Dimitrije Naumović imao je tek 20 godina kada je sredinom 19. veka došao u Beograd. Rođen je 1835. godine u Ohridu, i to je gotovo sve što je poznato o njegovom ranom životu. U prestonicu je stigao “trbuhom za kruhom”, bez zanata i zanimanja. Prvih godina snalazio se kako je znao dok nije stekao zvanje kazandžijskog kalfe, te majstora kazandžije, 1851. godine. Ubrzo se ženi Ankom, ćerkom stakloresca Nikole Obradovića.  

Kolarčeva ulica nekada (levo ulica Knez Mihailova)

Radeći danonoćno i štedeći svaki dinar, Naumovići kupuju imanje u tadašnjoj Carigradskoj ulici, na samom kraju varoši. Tu grade dvospratnu kuću koja će biti jedini vidljivi primer njihovog bogatstva. A imali su ga. Posle Dimitrijeve smrti, 1. februara 1918. godine, testamentom je Anki ostavljeno na uživanje veliko imanje u Kolarčevoj 9, kuća u Vasinoj, brojna imanja i vinogradi u okolini Beograda, sve pod uslovom da se od prihoda pomažu zanatlije koje su imale manje sreće u životu.

Tako je i bilo. Verna i skromna Anka je poštovala želje supruga sa kojim je stvarala bogatstvo i do kraja života vodila računa o imanju i uvećavala prihode. Posle njene smrti 1930. godine, deo imovine prešao je u ruke generala Petra Živkovića i Mihaila Stojadinovića, koji su i sami poticali iz zanatlijskog esnafa, ali pod uslovom da se ostatak sredstava iskoristi u humanitarne svrhe. Želja Anke i Dimitrija bila je da se od osnuje fond iz koga bi mesečnu apanažu dobijale ostarele zanatlije i udove zanatlija, koji bi bez ovih prihoda sigurno završili na ulici.

Tako je odlukom Ministarstva prosvete, 9. septembra 1930. godine osnovana “Zadužbina Naumović Dimitrija, kazandžije iz Beograda, žene mu Anke i sina Vase”. Testamentom je bilo predviđeno da se u dvorištu porodične kuće u Kolarčevoj 9 prvo dozida jedna manja zgrada, a potom izvrši nadziđivanje postojećeg zdanja koje je izlazilo na ulicu. Prihodi od rentiranja bili su osnovna fonda iz koga je u narednih deceniju i nešto isplaćivana penzija za desetine korisnika, piše 011 Info.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Zbog čega su Beograđanke nekada važile za dame sa najviše stila u Evropi?

Sledeći članak

“Zeleniji” Beograd – stare fotografije dokaz prirode koja je nestala iz centra grada

Ne propustite

Da li znate šta spaja čuvene Rokfelere, Milenu Dravić, Nebojšu Glogovca i Moma Kapora?

Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu

Istorija naziva najpoznatijih beogradskih ulica: Pojedina “Imena” kakva danas znamo datiraju još iz davne 1872. godine

Istorija beogradskih ulica predstavlja jedan od najfascinantnijih aspekata urbanog života u Srbiji.

Hotel “Bristol” ponovo otvara svoja vrata, a mi vam donosimo raskošnu istoriju postojanja koje premašuje jedan vek

Smešten u srcu Beograda, u Karađorđevoj ulici, nadomak reke Save i u