Foto: Wikipedia/Public domain

Dizajner koji je posleratnom modnom sivilu dodao boje – delovi iz biografije Pjera Balmana

Početak
21/10/2024

Pjer Balman (Pierre Balmain) je rođen u provinciji Savoj u Francuskoj 1914. godine, a pre nego što je shvatio da je moda njegov životni poziv, upisao je arhitekturu u Parizu. Na sreću, to je trajalo samo godinu dana, nakon čega se 1934. zaposlio kao crtač u modnoj kući Robert Pige.

Nakon ovog iskustva, prelazi u modnu kuću Molineauk da radi kao pomoćni dizajner, između 1934. i 1938. godine, nakon čega konačno preuzima poziciju dizajnera kod Luciena Lilonga u Parizu – 1939., a zatim između 1941. i 1945. Ovo je takođe vreme kada je upoznao još jednog kreatora kome je suđeno da postane legendarni – Kristijana Diora. Dior je kasnije imao ogroman uticaj na Balmanovu karijeru.

Embed from Getty Images

Osnivanje modne kuće Balmain

Prve kreacije modne kuće Balman bile su veoma raskošne i luksuzne, te su kao takve predstavljale veliki kontrast modi koja se nosila u tom sivom, posleratnom periodu.

Godine 1945. Pjer je osnovao luksuzni brend visoke mode – Maison Balmain, zajedno sa kolekcijom luksuznih parfema, kao zaseban brend. Manje od decenije kasnije, tačnije 1953. godine, Balman je ušao na američko tržište, sa kolekcijom pod nazivom Jolie Madame.

Iako su parfemi prodati Revlonu 1960. godine, Pjer Balman će nastaviti da bude vlasnik i kreativni direktor brenda Balmain do svoje smrti 1982. godine.

Embed from Getty Images

Nasledstvo New Look generacije

Generacija “New Look” uključuje neke od najvećih i najbolje obučenih svetskih zvezda, poput Ketrin Hepbern, Marlen Ditrih i Sofije Loren – najveće zvezde srebrnog ekrana 50-ih i 60-ih godina prošlog veka.

Sa svojim naglaskom na eleganciji i savršeno krojenim kostimima, istorija modne kuće Balman može se sažeti u jedan citat njenog osnivača – “U modi uvek treba podržavati njene osnovne principe, jer ćete tako uvek biti u skladu sa najnoviji trendovi, a nikada njihova žrtva”.

Era Oskara de la Rente

Oskar de la Renta preuzeo je funkciju kreativnog direktora Balmain-a 1993. godine, što je bio značajan trenutak iz mnogo razloga, ali najviše zato što je De la Renta bio prvi Amerikanac na čelu pariske modne kuće.

Embed from Getty Images

De la Rentina prva kolekcija naišla je na opšte odobravanje, kako kritičara tako i javnosti, a prvi put se pojavila na Nedelji mode 1994. godine. Kritičari su se složili da je De la Renta uspela ne samo da povrati finansije modne kuće Balmain, već i da im vrati reputaciju modne kuće čiji je zaštitni znak upravo elegancija.

Njegova poslednja kolekcija za Balmain predstavljena je 2002. godine, nakon čega su ga nasledili modni dizajneri Laurent Mercier i Christopher Lebourg.

Danas je na ovoj poziciji Olivier Rousteing koji veoma uspešno vodi kreativni deo tima brenda Balmain.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Imamo odgovor na pitanje – koju obuću nositi tokom prelaznog perioda?

Sledeći članak

Penelope Kruz i Margo Robi u istom kadru najnovije Chanel kampanje

Ne propustite

Sve (čudne) ikonične kreacije Džona Galijana za Dior kojima je uspeo da promeni pravac visoke mode

Dizajner John Galliano (Džon Galijano) pre nego što je stupio na mesto

Evolucija čizama, bezvremenskog (modnog) komada koji je danas neizostavni deo svakog zimskog autfita

Zimske čizme neizostavni su deo svakog ovosezonskog autfita. Iako je njihova prvenstvena

Ko je bio Emanuel Ungaro, dizajner o čijoj se modnoj kući priča poslednjih nekoliko dana u Srbiji?

Emanuel Ungaro (13. februar 1933 – 21. decembar 2019) je bio poznati