Picasso i Matisse jedna su od najčešćih inspiracija iz kojih Simon Porte Jacquemus crpi ideje za svoje kolekcije istoimenog brenda. Ovaj mladi dizajner koristi svoju viziju mode i lepote da predstavi svetu umetnost kroz drugačiju prizmu.
Takođe, Simon kroz svoju modu odaje počast velikim umetnicima i podseća da se na ono što je bilo pre nas ne sme zaboraviti. Najnovijom izložbom koju je priredio u saradnji sa kolekcionarskom kućom Christie’s najbolji je pokazatelj da Simone Porte nije samo zaljubljenik, entuzijasta za umetnost. On je poznaje – i razume.
Sledbenici umetnosti širom sveta sve više cene fantastične skulpture François-Xaviera Lalannea, a prošle godine je ostvarena rekordna prodaja njegovog dela za nepunih 20 miliona dolara. U oktobru ove godine, Christie’s u Njujorku priredio je posebnu aukciju radova ovog vizionarskog umetnika, a Simon Porte Jacquemus preuzeo je ulogu kustosa izložbe, unoseći svoj jedinstven pristup u selekciju dela iz kolekcije Lalanneove ćerke, Dorothée Lalanne.
Od godine 1966, François-Xavier i Claude Lalanne, poznati kao Les Lalanne, razvili su stil inspirisan prirodom i mitologijom, pri čemu su njihova dela mešala fine i dekorativne umetnosti.
Claude je stvarala skulpture koje evociraju biljni svet, dok je François-Xavier postao poznat po skulpturama životinja u prirodnoj veličini. Njegova inspiracija potiče iz rada u galerijama Luvra, gde je otkrio univerzalne simbolizme životinjskog sveta. Njihov rad istovremeno deluje nadrealno i prirodno, povezujući generacije kroz večnu želju za povezivanjem sa prirodom, što privlači sve više kolekcionara i ljubitelja umetnosti.
Na aukciji je predstavljeno sedamdeset dela François-Xaviera, uključujući čuvenu skulpturu Le Très Grand Ours i Lapin À Vent De Tourtour, sa procenama cena do 3 miliona dolara. Prošle godine, skulptura Rhinocrétaire I postavila je novi rekord prodajom za 19,4 miliona dolara, potvrđujući Lalanneov status među najtraženijim postratnim umetnicima.
Izvor fotografija: Instagram/@jacquemus