Turkmenistan je zemlja u središnjoj Aziji, poznata po svojim pustinjama, bogatstvu naftnih resursa i autokratskom političkom sastavu.
Turkmenistan je jedna od najzatvorenijih država Azije, pa čak i celog sveta. Zatvorenost ima duboke korene u političkoj istoriji Turkmenistana i vladajućem političkom sistemu. Dok se neki pomaci mogu dogoditi sa vremenom, trenutno stanje ograničenja u zemlji često čini Turkmenistan jednom od najzatvorenijih zemalja na svetu.
O njoj ima najmanje sadržaja na društvenim mrežama. Poslednjih godina država nastoji ne pustiti blogere niti novinare da pređu njene granice. Dvadeset stranaca dnevno je prosečna brojka ljudi koju puštaju u državu. Putovanja u i iz Turkmenistana su često pod strogom kontrolom vlade. Stranim državljanima može biti teško dobiti vize za ulazak u zemlju, a lokalni stanovnici mogu biti ograničeni u putovanjima izvan zemlje.
Državna kontrola nad medijima u Turkmenistanu je veoma stroga. Većina medija podređena je vladi, a sloboda izražavanja je ograničena. Vlada ima moć da cenzuriše i kontorliše informacije koje se distribuiraju unutar zemlje.
Iako je internet dostupan u Turkmenistanu, pristup vanjskim web stranicama je ograničen. Mnoge popularne međunarodne web stranice i društvene mreže su blokirane ili teško dostupne, a vlada nadzire i filtrira internetski sadržaj.
Glavni grad Turkmenistana Ashgabat drži Guinessov rekord kao grad sa najviše belog mramora na svetu. Grad bez ljudi, beli grad, najčudniji grad na svetu.
Nekadašnji Ashgabat je potpuno stradao u protestu 1948. godine, a sadašnji izgled, kao iz filma počinje postojati ranih 2000, kada se nakon raspada sovjetskog saveza počeo graditi planski pod nazivom white city.
U gradu u kome je sve belo, najčešći i najupečatljivi prizori su beli automobili. Odnosno jedina boja koja je dozvoljena, pored sive i zlatne u posebnim slučajevima. Još jedna zanimljivost u vezi sa automobilima jeste da u ovaj grad smeju ući samo automobili sa registracijskim oznakama ovog grada, i sve to iskuljučivo iz vizuelnih razloga. Takođe grad važi za najčistiji grad na svetu. Kazna za prljavi auto je svakodnevnica. Nakon kiše imate svega 24 sata za pranje automobila, pre nego što ponovo dobijete novčanu kaznu.