Ispijanje kafe nekima predstavlja obavezu bez koje dan ne bi bio potpun. Nekima ipak, zadovoljstvo u kojem jednostavno uživaju. Važno je koliko i kako pijete taj “čarobni napitak”.
Mnogi istraživači su testirali one koji piju kafu često, umereno i retko.
– Oni koji često piju kafu imaju veliku želju za tim napitkom, uprkos tome što im sama kafa nije tako fina, što je pokazalo da pri konzumaciji kofeina želja postala nezavisna od naklonosti prema napitku – rekli su autori istraživanja sa nemačkog Univerziteta Fridrih Šller.
Baš kao i kod droge, preterano korišćenje izaziva zavisnost. U svom radu objavljenom u “Journal of Psychopharmacology” istraživači su dodali:
Nesrazmeran odnos želje i naklonosti primećen je i kod širokog spektra lekova kod životinja. Glavna razlika između supstanci koje izazivaju zavisnost poput alkohola ili droga i supstanci sa manjom snagom zavisnosti, kao što je to slučaj sa kafom, može uglavnom biti kvantitativna, a ne kvalitativna.
Devet pravila u ispijanju kafe:
1. Izaberite pravu kafu.
Vodi se računa već pri samom pečenju odabranih zrna kafe, jer je upravo to ono što razlikuje espresso od američke kafe. Espresso se pravi u aparatu pod pritiskom od 9 bara, pritom koristeći tačno 7 grama pečene i samlevene kafe, dok se američka kafa pravi uz pomoć filtera.
2. Dobar ukus je ključan.
Kakve god da su vaše navike i način pripremanja kafe, ono što je neosporno bitan faktor za dobar ukus jeste da se kafa dobro čuva, na suvom mestu, sobnoj temperaturi i naravno, u zatvorenoj posudi. U suprotnom, njen ukus može biti ustajao, koliko god je dobro pripremili i vrlo brzo može postati neupotrebljiva.
3. Šta zapravo znači espresso?
Espresso predstavlja kafu pripremljenu za konzumenta u trenutku naručivanja (tj. za ne više od 25 sekundi). Otud i njen naziv – espresso – ekspresno, na brzinu.
4. Naručuje se za šankom.
Retko je, pa čak i neuobičajeno za Italijana, da sedne za sto i poruči espresso. Naime, ova kafa se uglavnom naručuje za šankom i pije stojeći.
5. Brzo se pije.
Kao što se brzo priprema, tako se brzo i pije, kako bi se što bolje osetio njegov poseban ukus.
6. Proćaskajte sa šankerom.
Kada se naručuje kafa za šankom, običaj je i da se proćaska sa onim ko je pravi (sem ako nije velika gužva). Ovakav gest može ulepšati početak i vašeg i njegovog dana.
7. Pazite na vreme.
Espresso se može piti u bilo koje doba dana, ali pazite ukoliko naručujete npr. kapućino. U Italiji nije poželjno naručiti ga posle 11 sati pre podne, a pogotovo ne posle jela, jer se kafe sa mlekom piju isključivo ujutru uz prvi obrok. Ako ga naručite posle ručka ili večere, ostavićete utisak da niste dovoljno jeli.
8. Ne dodajte mleko.
Ukoliko se doda mleko, espresso postaje makijato, pa se tako, kao što je već rečeno, ne pije posle 11 ujutru.
9. Espresso ili Cappuccino je način života. Započeti dan espressom ili cappuccinom ne smatra se specijalnom prilikom, već načinom života u kome treba uživati.