Donosimo vam priču o Vlajku Kaleniću, čoveku u čiju čast je podignuta pijaca na Vračaru

Početak
08/08/2024

Pijaca Kalenić je zelena pijaca u Beogradu koja se nalazi na opštini Vračar u ulici Maksima Gorkog. Najveća je i jedna od najpoznatijih beogradskih zelenih pijaca, izgrađena 1926. godine na Kalenića guvnu, jednom od zadužbina beogradskog dobrotvora i bogataša Vlajka Kalenića.

Pijačne tezge nalaze se na platou između ulica Njegoševe i Maksima Gorkog, a okružene su nizom malih prodavnica, pekara i cvećara.

Ko je bio Vlajko Kalenić?

Vlajko Kalenić, po nekim dokumentima Vlajko Kalinić, (Beograd, 1851— Beograd, 1907) bio je beogradski obućar, ekonom i veliki srpski dobrotvor. Vlajko, kao veoma imućan i skroman čovek svu svoju imovinu je testamentom 1907. godine zaveštao u dobrotvorne svrhe kroz „Fond Vlajka Kalenića, obućara i ekonoma iz Beograda” i svrstao se u red poznatih zadužbinara i dobrotvora Beograda i Srbije s kraja 19. i početka 20. veka.

Fond zadužbine se popunjava rentiranjem Zgrade u ulici Svetogorska 12 u Beogradu, površine 2597 m², koji se sastoji se od 32 stana i dve sobe. Sredstva se koriste osim za pomaganje odličnih studenata Ekonomskog fakulteta slabijeg materijalnog stanja u obliku stipendija i za usavršavanja u zemlji i inostranstvu, nabavku udžbenika, literature i drugih sredstava potrebnih za studiranje i usavršavanje, pomaganja ustanova i organizacija u oblasti studentskog standarda i drugih oblika pomoći koje utvrdi Odbor zadužbine. Na nekadašnjem imanju “Kalenića guvno” koje je Vlajko dobio nasledstvom od oca, beogradskog papučara, 1926. godine je podignuta pijaca, koja i danas postoji i nosi naziv po velikom dobrotvoru Kalenić pijaca.

Foto: Beograd History

Ministarstvo prosvete je potom 1931. osnovalo Kalenićevu zadužbinu, pre svega za pomaganje siromašnih učenika. Imovina Zadužbine je nacionalizovana posle Drugog svetskog rata, a Beogradski univerzitet je početkom 21. veka obnovio njen rad, na osnovu rešenja Ministarstva kulture Republike Srbije iz 1996. godine. Fond zadužbine se danas popunjava rentiranjem zgrade u Svetogorskoj ulici, površine 2.597 kvadratnih metara, koji se sastoji od 32 stana i dve sobe.

Sredstva se koriste, kako je zapisano u osnivačkim aktima Fonda, osim za stipendiranje odličnih studenata Ekonomskog fakulteta slabijeg materijalnog stanja, i za usavršavanje u zemlji i inostranstvu, nabavku udžbenika, literature i drugih sredstava potrebnih za studiranje i usavršavanje.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Lično gasio požar, Beograđanima davao svoj broj telefona – priča o najvoljenijem gradonačelniku

Sledeći članak

Terazijska česma se nije uvek nalazila na platou ispred “Moskve” – evo gde je bila premeštena i zbog čega

Ne propustite

Da li znate šta spaja čuvene Rokfelere, Milenu Dravić, Nebojšu Glogovca i Moma Kapora?

Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu

Istorija naziva najpoznatijih beogradskih ulica: Pojedina “Imena” kakva danas znamo datiraju još iz davne 1872. godine

Istorija beogradskih ulica predstavlja jedan od najfascinantnijih aspekata urbanog života u Srbiji.

Hotel “Bristol” ponovo otvara svoja vrata, a mi vam donosimo raskošnu istoriju postojanja koje premašuje jedan vek

Smešten u srcu Beograda, u Karađorđevoj ulici, nadomak reke Save i u