Ime Vojislav Jeremić oblikovalo mušku modu međuratnog Beograda

Početak
20/04/2024

Najboljim od beogradskih krojača za gospodu smatran je veliki boem Vojislav Voja Jeremić. On je kasnije, uz odobrenje Ministarstva trgovine i industrije, osnovao i Akademiju krojenja.

Gospodin Jeremić je često govorio: Današnji svet, naročito mlađi, nikad ne kupuje gotovo odelo: kupljeno odelo Vam stoji kao odelo vašeg starijeg ili mlađeg brata i izgleda na Vama kao na čiviluku, niti ima ničeg zajedničkog sa ukusom, a ponajmanje sa elegancijom, piše Kaldrma.rs

Da je snažniji pol u međuratnom Beogradu i te kako vodio računa o svojoj garderobi i zgledu, govore podaci iz Izveštaja o radu Udruženja zanatlija za grad Beograd i srezove vračarski i posavski gde se navodi da u 1939. godini ima čak 519 krojača muškog odela.

Prva muška odela u Beogradu

Ukoliko se pitate kako su prva muška odela izgledala, odgovor vam donosim u nastavku. Ona su zapravo bila uska, velikih okovratnika i manžetni, i nisu pružala slobodu tokom pokreta. Prekretnica u stvaranju muškog modnog izraza nastaje po završetku Prvog svetskog rata 1918. i perioda obnove, kada beogradska gospoda počinju da vode računa o svom izgledu, odričući se brade i brkova u znaku modernijeg izgleda.

Jeremić, rođen 1898. godine u Beogradu, koji je 1921. godine, u Ulici kralja Petra 24 otvorio svoj krojački salon, bio je jedan od cenjenijih krojača tog vremena. Njegov zanat i angažovanje doprineli su sve češćim pričama o njemu samom. Naravno, iz opravdanih razloga.

Muška moda u Parizu, 1937. godina/Foto: hprints.com

Sve što se pojavilo u Parizu, svetskoj modnoj prestonici, on bi već posle petnaestak dana mogao da sašije svojim mušterijama. Nije čekao da se pojave modni žurnali koji su u trenutku kad stignu u Beograd već sadržali demodirane modele, već ih je sam skicirao i izrađivao šnitove.

U Jakšićevoj ulici broj 2, osnovao je i Akademiju krojenja, na kojoj je zanatu naučio mnoge učenike, buduće šegrte i vrhunske krojače, a buduće krojače i krojačice podučavao je i na predavanjima koja je organizovala Zanatska komora.

Poref toga, 1931. godine objavio je Krojački udžbenik građanskog i vojnog odela.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Kako su u “ono vreme” modni listovi doprineli emancipaciji srpskih žena?

Sledeći članak

Znamo šta se desilo sa porodicom Dunđerski posle Lenkine smrti

Ne propustite

Da li znate šta spaja čuvene Rokfelere, Milenu Dravić, Nebojšu Glogovca i Moma Kapora?

Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu

Istorija naziva najpoznatijih beogradskih ulica: Pojedina “Imena” kakva danas znamo datiraju još iz davne 1872. godine

Istorija beogradskih ulica predstavlja jedan od najfascinantnijih aspekata urbanog života u Srbiji.

Hotel “Bristol” ponovo otvara svoja vrata, a mi vam donosimo raskošnu istoriju postojanja koje premašuje jedan vek

Smešten u srcu Beograda, u Karađorđevoj ulici, nadomak reke Save i u