U našoj rubrici “Beograd kakav (ne)pamtimo” svake nedelje ćemo vam donositi zanimljive priče iz srpske prestonice, kao i o ličnostima koje su obeležile prošlo vreme.
Beograd je nekada važio za centar mode, a naši ljudi važili su za jedne od najlepše obučenih u Evropi. Dame, po komentarima mnogih, imale su više stila od Italijanki.
Ovo nas vraća u doba kada je Knez Mihailovom ulicom saobraćao gradski prevoz i kada je u jednom delu postojala pešačka zona. Baš tu, mogli su se videti najlepši prizori kada je reč o odevanju Beograđanki i Beograđana.
Danas malo ko danas zna, kada prolazi ulicom Kneza Mihaila, da su neke od zgrada bile kolevke mode. Ako bi se vratili u vremeplov domaće modne istorije, počeli bismo naravno, od samog centra i prvih krojačkih radnji, koje su preteča današnje razvijene industrijske grane.
MODA U KNEZ MIHAILOVOJ
Prva modna robna kuća
Prva modna robna kuća otvorena je u blizini Knez Mihailove. Kada bi ulica Kralja Petra progovorila, mogla bi da ispriča kompletnu istoriju Beograda, jer se upravo u toj ulici nalazila prva krojačka radnja evropskih odela, a na adresi Kralja Petra 16, otvorena je i prva robna kuća u Beogradu 1907. godine, koja se tada zvala Robni magazin (na čijem je mestu danas Kafeterija).
Knez Mihailova – kolevka pariske mode
Sredinom 1920-ih godina, Beograd je bio poznat kao “mali Pariz”, jer je pratio trendove svetske prestonice mode, a u ulici Kneza Mihaila broj 35 (danas zgrade Srpske akademije nauka i umetnosti) nalazio se modni salon čuvene Ruže Koen, osnovan 1910. godine, gde su se nalazili najprefinjeniji komadi iz Pariza.
KORZO KAO SVOJEVRSNA MODNA REVIJA
Od zgrade SANU do Palate Albanija protezao se Korzo, pojam izuzetno važan za društveni i modni život Beograda tog perioda. Ovo je bilo glavno ulično šetalište, odnosno promenada, a modni detalj koji se naročito isticao bile su ženske kape “habig” ili “borsalino”.