“Oxford University Press” tradicionalno je izglasao reč godine. Reč koja je jakom medijskom prisutnošću definisala društvene tokove i opisala stanje javnosti u proteklih 12 meseci. Ovog puta izbor je pao na “brain rot“, u prevodu – truljenje mozga – ne reč, već frazu 2024. godine.
Ovaj izraz simbolizuje mentalno iscrpljivanje i degradaciju koju uzrokuje prekomerno korišćenje digitalnih medija, posebno društvenih mreža. Trulež mozga uzrokuje upravo konzumacija materijala koji se smatra trivijalnim ili neizazovnim. Fenomen označava pad koncentracije, kreativnosti i sposobnosti za duboko razmišljanje, što je postalo sveprisutno u savremenom društvu.
U konkurenciji za ovu “nagradu” bile su i reči: demure, slop, dynamic pricing, romantasy i lore. Skroman, bezveze, dinamično određivanje cena, romansa i predanje samo su bukvalni prevodi ovih termina, metaforičko značenje i društveni fenomeni koji stoje iza njih, mnogo su dublji.
Prošlogodišnja reč godine na Oksfordu bila je rizz, skaraćenici za harizmu, koja bi se se koristila da opiše nečiju sposobnost da privuče ili zavede drugu osobu.
Iako su ove reči takođe odražavale važne društvene trendove, brain rot je najbolje opisao trenutnu globalnu problematiku i svi ga, na žalost, proživnjavamo.
Predsednik Oxford Languages-a, Casper Grathwohl rekao je da u svom modernom smislu “trulež mozga govori o jednoj od uočenih opasnosti virtuelnog života i o tome kako koristimo svoje slobodno vreme.”
Odluka o izboru ove reči, donešena je po predlogu Oksforda za koji su mase potom same glasale. Tumači se kao upozorenje na negativne efekte digitalne zavisnosti i potrebu za daljim razgovorom na teme čovečanstva i tehnologije. Iako je izraz vrlo savremen, on ističe zabrinjavajući trend gubitka mentalnog fokusa, što u budućnosti može imati ozbiljne posledice na društvo.
Naslovna fotografija: Instagram/@oxunipress