Foto: Pexels/ Bllack Artist

Opasnosti kozmetičkih preparata za kožu tokom leta: Šta treba izbegavati?

Početak
17/07/2024

Postoje određeni kozmetički proizvodi koje treba izbegavati tokom leta kako biste očuvali zdravlje i izgled kože. Iako je krema sa zaštitnim faktorom neophodna, postoje i drugi proizvodi koji mogu biti neprikladni zbog visokih temperatura, ili izlaganja suncu.

Na primer, teške ili masne kreme za lice mogu biti previše za kožu tokom letnjih meseci, jer mogu začepiti pore ili izazvati pojavu bubuljica zbog povećanog znojenja.

Predstavljamo vam šest proizvoda koja treba izbegavati tokom leta

Teški puderi i korektori

Foto: Pexels/ cotton bro

Teški puderi i korektori sa punom pokrivenošću mogu biti problematični izbor tokom leta. Iako možda izgledaju kao idealno rešenje za postizanje besprekorne kože, ovi proizvodi često sadrže guste formule koje mogu začepiti pore i zadržati znoj, što može dovesti do izbijanja akni, iritacije i zagušenja kože tokom visokih temperatura.

Takođe, proizvodi sa punom pokrivenošću stvaraju barijeru na površini kože, što može sprečiti kožu da diše i efikasno reguliše temperaturu. Kada se kombinuju sa izlaganjem suncu, ovi proizvodi mogu povećati rizik od začepljenih pora i toplotnog osipa.

Preporučuje se da umesto teških pudera i korektora sa punom pokrivenošću, tokom leta koristite lakše i prozračne alternative poput toniranih hidratantnih krema, BB krema ili laganih korektora. Ako su ovi proizvodi obogaćeni SPF-om, to bi bila dodatna prednost jer pružaju zaštitu od sunčevih zraka dok pružaju laganu pokrivenost. Ovakvi proizvodi doprinose očuvanju zdravlja i lepote kože tokom letnjih meseci.

Maskara koja nije vodootporna

Maskara koja nije vodootporna tehnički neće oštetiti vaše trepavice ili kožu. Međutim, tokom leta, povećanje vlage može uzrokovati da se takva maskara razmaže. Sa druge strane, vodootporna maskara stvara zaštitnu barijeru oko trepavica koja je otporna na vlagu. Ovo osigurava da šminka na vašim očima ostane postojana i ne razmaže se tokom čitavog dana.

Retinol

Foto: Pexels/ cotton bro

Retinoidi su moćni sastojci koji donose brojne prednosti za negu kože poput posvetljivanja kože, smanjenja hiperpigmentacije, bora i ožiljaka od akni. Međutim, važno je izbegavati njihovu upotrebu tokom leta ili dužeg boravka na suncu. Razlog tome je što retinoidi mogu povećati osetljivost kože na sunčevu svetlost, što dovodi do većeg rizika od opekotina i oštećenja od sunca.

U toplijim mesecima preporučuje se da se umesto retinoida koriste nežniji proizvodi kao što su hidratanti sa hijaluronskom kiselinom ili ceramidima. Ovi sastojci pružaju hidrataciju i podršku barijere kože bez izazivanja povećane osetljivosti na sunčeve zrake.

Kiseline za piling

Foto: Pexels/ cotton bro

Kiseline poput glikolne, mlečne, bademove, vinske i salicilne su izuzetno efikasni sastojci zbog svoje sposobnosti da eksfoliraju i obnove kožu. Međutim, treba biti oprezan kada se koriste tokom leta, posebno ako planirate boravak na suncu.

Ove kiseline deluju tako što uklanjaju spoljašnji sloj mrtvih ćelija kože, čime čine kožu osetljivijom na UV zračenje. To može značajno povećati rizik od opekotina i oštećenja od sunca, kao i iritacije ili hiperpigmentacije. Zbog toga se preporučuje da njihova upotreba tokom letnjih meseci bude ograničena na dva do tri puta nedeljno, i to isključivo u večernjoj rutini nege.

PHA, BHA i AHA kiseline

Ove kiseline ubrzavaju proces obnavljanja ćelija kože, što može povećati osetljivost na sunčevu svetlost. Zbog toga je najbolje izbegavati proizvode koji sadrže ove kiseline tokom letnjih meseci, ili ih koristiti samo uz dobru zaštitu od sunca, kao što je krema sa visokim SPF faktorom.

Esencijalna ulja citrusa poput limuna, pomorandze i bergamotovog ulja

Foto: Pexels/ cotton bro

Ulja citrusa mogu imati svojstvo posvetljivanja kože i uklanjanja fleka, ali treba biti svestan da istovremeno povećavaju osetljivost kože na sunce. Ova ulja sadrže jedinjenja koja čine kožu podložnijom fototoksičnim reakcijama kada je izložena UV zracima. Ovo može rezultirati opekotinama od sunca i pojačanom pojavom hiperpigmentacije.

Zbog toga je važno koristiti ulja citrusa sa oprezom tokom sunčanih dana, ili ih najbolje koristiti u večernjim satima kada koža nije izložena direktnom sunčevom svetlu.

 Sa druge strane, leti je korisno koristiti lagane hidratantne gelove ili vodene formule koje brzo upijaju i ne ostavljaju osećaj težine na koži, kao proizvode sa spf-om. Prilagođavanje skincare rutine letnjim uslovima pomoći će vam da održite kožu zdravom, sjajnom i zaštićenom tokom sezone odmora i sunca.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

SPF u preparatima za sunčanje – ključna informacija za zaštitu od UV zraka

Sledeći članak

Letnji manikir: Tamne nijanse kao neočekivani trend sezone

Ne propustite

Za muške nedoumice – ako ne znate šta da poklonite svojoj dami, donosimo predlog parfema s kojima nećete pogrešiti

Parfem je nevidljivi pečat naše ličnosti. On oslikava naš ukus i pravi

Ove prirodne pilinge možete napraviti kod kuće – održaće vašu kožu glatkom tokom celog rana

Prirodni pilinzi su sjajan način da očistite kožu od mrtvih ćelija i

Serge Lutens – jedinstvena mirisna nota inspirisana umetnošću

Bili smo u radnji Serge Lutens (Serž Lutens) u Jardin de Palais