Svilene marame se obično prave od svile, tako da su gotovi proizvodi skuplji od drugih. Međutim, kontinuiranim razvojem industrije hemijskih vlakana, na tržištu se pojavila vrsta veštačke svile od hemijskih filamenata.
Neka preduzeća su iskoristila poverenje svojih kupaca da prodaju marame koje se pretvaraju da su prava svila sa veštačkim vlaknima. S toga vam u nastavku donosimo kako da prepoznate pravu i lažnu svilu pri kupovini:
- Diskriminacija po izgledu
Sjaj svilene marame je ujednačen, svetao, ali ne zaslepljujući; rajon je svetao, ali nije previše mekan i sjajan.
- Identifikacija karakteristika
Svileni šal je mekan i voštan, dok je veštačka svila malo tvrđa. Prava, suva svila proizvodi zvuk kada trljate dve strane uz pomoć dlanova, dok obična svila ne proizvodi nikakav zvuk.
- Diskriminacija sagorevanja
Uzmite gomilu svilenog prediva sa strane svilenog šala ili marame i zapalite ga. Svileno vlakno gori polako, prvo uvijeno u klupko, emitovaće miris sličan sagorevanju kose ili dlake živine, kudelja će prestati da gori nakon što izađe iz plamena i biće zdrobljena u prah pri ruci. Poliestersko vlakno ima sladak miris kada gori. Prilikom sagorevanja viskoznih filamenata i drugih celuloznih vlakana oseća se miris zapaljenog papira, a ostalo je malo prljavo belog pepela.
- Identifikacija reagenasa
Svila može da unese malu količinu vlakana u dezinfekciono sredstvo “84”, svila se može potpuno rastvoriti, ali poliesterska vlakna i viskoza i druga vlakna ne mogu.
- Mikroskopski pregled
Presek dudove svile je trouglast. Poprečni presek običnog prediva od poliesterskih vlakana je okruglog oblika, a uzdužna površina je glatka. Ivica poprečnog preseka viskoznog vlakna je nazubljena, a uzdužna površina je glatka sa jasnim prugama.