Foto: Pinterest/ @biancatuzee

“Pilates groznica” – saveti i preporuke

Početak
23/04/2024

Čini se da je svet poludeo za pilatesom! Zatezanje mišića, gracioznim pokretima uz različite rekvizite, primamljiv je ženama svih uzrasta, te pilatest studiji sjajno posluju. Kako ovaj specifičan sistem vežbi nudi mnogo mogućnosti i za vežbanje kod kuće, u nastavku teksta pojasnićemo sve što treba da zante pre nego što započnete trening.

Istorija pilatesa

Foto: Pinterest/ viemagazine.com

Pilates je sistem vežbi koji je osmislio Joseph Pilates, nemački fizičar, u ranom 20. veku, tačnije tokom Prvog svetskog rata, kada je radio kao medicinski tehničar u logoru za internaciju. Inspirisan jogom, borilačkim veštinama i zapadnjačkim metodama vežbanja, stvorio je tehnike koje su se fokusirale na jačanje tela i uma.

Tokom godina, pilates se proširio kao popularan način vežbanja širom sveta. Danas se koristi u različite svrhe, od poboljšanja sportskih performansi do rehabilitacije povreda.

Vrste pilatesa

Foto: Pinterest/ pilateswithtay
  1. Klasični pilates: Ovo je originalni sistem vežbi koji je osmislio Joseph Pilates. Uključuje seriju vežbi koje se izvode na specifičnim mašinama ili na prostirci.
  2. Klinički pilates: Ovaj pristup se često koristi u rehabilitaciji povreda. Fokusira se na individualne potrebe pacijenta i prilagođava vežbe kako bi se poboljšala funkcionalnost i smanjila bol.
  3. Pilates na mašinama: Koristi specifične mašine kao što su Reformer, Cadillac, i Wunda Chair kako bi se pružila podrška i otpor tokom vežbi.
  4. Pilates na prostirci (mat pilates): Ovde se koriste vežbe koje se izvode na prostirci, a fokus je na kontroli pokreta i aktiviranju mišića bez dodatne opreme.
  5. Wall pilates: Ova inovativna tehnika koja kombinuje klasične pilates vežbe sa stabilizacijom tela i podrškom zida. Redovnim vežbanjem wall pilatesa, koristeći zid kao oslonac, vežbači mogu poboljšati držanje, ravnotežu i fleksibilnost, istovremeno jačajući mišiće stomaka, leđa i karlice.

Naša YouTube preporuka:

Move With Nicole

Mat i wall pilates su vrste treninga koje možete raditi i u kućnim uslovima. Pratite videe poput ovog iznad, uz pažljivo osluškivanje svog tela i laganiji intenzitet. Klasični, klinički i pilates na mašinama obično se praktikuje uz stručnu superviziju ili savetovanje u studijima ili teretanama.

Pilates za mršavljenje

Foto: Pinterest

Pilates je izuzetno koristan za mršavljenje jer kombinuje toniranje mišića sa aerobnim vežbama, što povećava potrošnju kalorija i ubrzava metabolizam. Kombinacija pilatesa sa zdravom ishranom i zdravim navikama stvara sinergiju koja podržava gubitak težine, podstiče gipkost i jača mišiće, dok istovremeno održava zdravu ravnotežu tela i uma.

Benefitii pilatesa

Foto: Pinterest/ flickr.com
  1. Jačanje mišića: Pilates se fokusira na aktivaciju dubokih mišića trupa, što može poboljšati stabilnost i snagu celog tela.
  2. Poboljšana fleksibilnost: Vežbe pilatesa uključuju istezanje i povećavaju opseg pokreta u zglobovima.
  3. Bolji držanje: Redovno vežbanje pilatesa može poboljšati držanje tela, što može smanjiti bol u leđima i vratu.
  4. Mentalna koncentracija: Pilates se izvodi sa pažnjom na disanje i kontrolu pokreta, što može pomoći u poboljšanju mentalne koncentracije i smanjenju stresa.
  5. Rehabilitacija povreda: Klinički pilates se često koristi kao deo rehabilitacionog procesa za povrede mišića i zglobova, jer se može prilagoditi individualnim potrebama i sposobnostima pacijenta.

Pilates je sveobuhvatan sistem vežbi koji može doneti mnoge koristi za telo i um. Bez obzira da li se praktikuje radi poboljšanja fizičke kondicije, poboljšanje fleksibilnosti, snage i mentalne koncentracije ili kao deo rehabilitacije, pilates može biti koristan za ljude svih uzrasta i nivoa spremnosti.

Foto: Pinterest/ sineadkavanagh.substack.com

Upozorenje: Iako su negativni efekti pilatesa obično retki i obuhvataju uglavnom preterivanje ili nepravilno izvođenje vežbi, mogu se pojaviti u nekim situacijama. Prekomerna upotreba određenih sprava ili tehnika može dovesti do preopterećenja mišića ili zglobova, što može rezultirati povredama. Takođe, nedostatak stručnog nadzora ili nepravilna izvedba vežbi koje gledate u videima može dovesti do nepravilnog držanja tela i smanjiti efikasnost vežbi. Važno je slušati svoje telo, izbegavati preteran napor i konsultovati se sa stručnjakom pre početka bilo kakvog programa vežbanja, posebno ako postoje prethodne povrede ili zdravstveni problemi.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Laureus nagrada: Novak najbolji sportista sveta, Jelena oduševila elegancijom

Sledeći članak

Pod ključem – olimpijske medalje i baklja u specijalnim Louis Vuitton koferima

Ne propustite

Od Pariza, do rodnog grada Amadeusa Mocarta – izdvojili smo gradove koje morate posetiti tokom praznika

Novogodišnji i Božićni praznici sa sobom nose posebnu čaroliju i izazivaju mnoge pozitivne

Danas se obeležava Međunarodni dan planina: Otkrivamo najbolja mesta za zimsku avanturu u regionu

Dan posvećen lepoti planinskih predela širom sveta, obeležava se 11. decembra kroz

Snimci iz prošlosti – kako je nekada izgledala zima?

Zimsko vreme podrazumeva buđenje uspomena, prelistavanje starih fotografija, iznova gledanje nekada aktuelnih