Čumićevo sokače u centru Beograda dobro je poznato kako stanovnicima prestonice, tako i većini posetilaca. Nekada mesto na kome se mogla pazariti ekstrevagantna garderoba po poslednjoj modi, a danas, pomalo zaboravljena lokacija ime je ponela po Aćimu Čumiću, nekadašnjem profesoru Velike škole, gradonačelniku Beorgada, a kasnije ministru policije i predsedniku vlade Srbije.Isprva veliki opozicionar i protivnik trojice namesnika koji su vladali u ime maloletnog Milana Obrenovića, Čumić će kasnije “promeniti ploču” i zaboraviti svoje političke početke…
Aćim Čumić (1836. – 1901.) učio je pravo prvo u Hajdelbergu, a zatim u Parizu. Po povratku u Srbiju, radio je kao profesor gimnazije i u sudu, da bi 1865. godine bio postavljen za profesora kaznenog prava na Velikoj školi u Beogradu. Paralelno sa profesurom, Čumić se bavio i politikom. Njegovo stanovište bilo je konzervativno, i temeljilo se na idejama Ilije Garašanina i Jovana Marinovića. Pružio je svoj doprinos radu ustavnog odbora iz 1868. godine kada je donet Namesnički ustav, i bio zapažen po svom predlogu da se vlada, umesto pod nadzor skupštine, stavi pod kontrolu državnog saveta…
Ubrzo je postao predsednik beogradske opštine Stari grad, a kasnije ministar policije i predsednik vlade…
Čumićevo sokače i istoimeni tržni centar u Beogradu
Čumićevo sokače najkraći je put između Trga Nikole Pašića i Trga Republike, spaja Terazije sa Domom omladine i Dečanskom ulicom.
U svojoj knjizi Dva veka Dečanske ulice, ekonomista Boško Mijatović kaže da je prolaz, čije je postojanje dokumentovano mapom iz 1893. i snimkom iz 1938, još početkom XX veka postao trgovačko-zanatski centar, što je ostao do naših dana. Nekada se zvao Kuzmanovićev prolaz, po vlasniku tog velikog placa Živku Kuzmanoviću. Ime Čumićevo sokače kasnije je dobio po Aćimu Čumiću…
Tržni centar u Čumićevom sokačetu sagrađen je pre više od tri decenije, 1989. godine, ali sa privremenom građevinskom dozvolom. Svojevremeno je ovo bilo mesto gde je mogla da se nabavi najekskluzivnija odeća i obuća.
Cilj da prestonica dobije svetski način kupovine je samo na kratko bio ispunjen. Nekada premium mesto za nabavku garderobe, obuće, umetničkih radova i drugih savremenih potreba u 146 lokala je ubrzo izgubilo sjaj. Čak i kada su gotovo sve radnje bile zatvorene, u sokače se dolazilo zbog provoda i kafića.
Legendarni kvart je oživeo 2010. zahvaljujući srpskim dizajnerima. Bojan Milisavljević i Marko Nenadić, duo koji stvara iza etikete “Punkuffer” su pokrenuli novu stranicu istorije. Čumićevo sokače je od tada Belgrade Design District, odnosno Choomic design district, lokacija na kojoj su dostupni radovi brojnih modnih domaćih umetnika.