Beč se nalazi na listi najposećenijih gradova Evropa. Sa velikim brojem muzeja, dvorova i baroknom arhitekturom, Beč predstavlja bogato kulturno središte. Povoljan geografski položaj, nasleđe povezano sa klasičnom muzikom, kao i dobra hrana, doprineli su tome da je postao nezaobilazna stavka na listi svih ljubitelja putovanja.
O tome koliko je ovaj grad odlična turistička destinacija, svedoči i sam centar grada, koji je posvećen turistima. Beč je prilagođen za svačiji budžet, kao i za različite ukuse i interese. Možemo reći da je jedina mana velika gužva, tako da se redovi čekaju ispred muzeja, opera, kafića i restorana. Za vas smo pripremili listu od 7 atrakcija koje biste trebali obići prilikom posete Beču.
Hofburg palata
Hofburg je jedna od istorijski najznačajnijih palata u Beču. Nekada je služila kao rezidencija Habzburgovaca i kao sedište vladara sve do 1918. godine. Delovi ove palate potiču još iz 13. veka. Danas je značajna s’ obzirom da je radno mesto, kao i dom predsednika Austrije. Posetiocima je dozvoljena poseta delovima palate – Carskim apartmanima, Muzeju Sisi i Kraljevskoj riznici. Posetioci mogu videti različite eksponate, kao što su rog jednoroga, kraljevske kolevke, kruna, tkanina sa poslednje večere, čak i zub Jovana Krstitelja.
Muzej istorije umetnosti – Kunsthistoriches Museum
Muzej istorije umetnosti u Beču se nalazi u zgradi koja je namenski izgrađena da bi se prikazale umetničke zbirke habzburške kraljevske porodice. Jedan je od najvećih i najvažnijih muzeja na svetu. Ovde se mogu videti dela iz različitih epoha od kasne italijanske renesanse i baroka, do klasične grčke, rimske i egipatske umetnosti. Zbirke koje se ovde nalaze obuhvataju čak 5 milenijuma i uključuju dela Pitera Brigela Starijeg, Rubensa, Mikelanđela i Vermera.
Šenbrun palata
Palata Šenbrun iz 18. veka jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u gradu. Nalazi se na Uneskovoj listi svetske baštine. Palata u kojoj su boravili carica Marija Terezija i Franc Jožef, sadrži 1441 prostoriju, od kojih je 45 otvoreno za turiste. Vrtovi se mogu obići i bez ulaska u palatu.
Vrhovni sud – Supreme Court of Justice
Vrhovni sud pravde u Beču, kao i Vrhovni upravni sud i Ustavni sud, čine tri vrhovna suda u Austriji. Ova zgrada je zapravo u upotrebi Vrhovnog suda Austrije, ali je otvorena za turističke posete. Kretanje i posete su delimično ograničeni. Pri ulasku u zgradu, prolazite kontrolu i obavezno je da naglasite da želite samo turistički da obiđete zgradu i pogledate njenu arhitekturu.
Bečka opera
Bečka državna opera predstavlja jednu od najvećih operskih kuća u Evropi. Prva bečka dvorska opera izvedena je 1625. godine, a sada svake godine ima 350 izvođenja – i opera i baleta. S’ obzirom da su cene za ova dešavanja poprilično visoke, turisti imaju mogućnost da posete samu unutrašnjost zgrade, bez prisustva dešavanjima.
Albertina muzej
Albertina muzej se nalazi u samom centru grada, odmah do zgrade opere. Jedan je od najposećenijih bečkih muzeja. U ovom muzeju je izloženo preko milion umetničkih dela. Tu su izložena i dela Pikasa, Mikelanđela, Renoara, Leonarda de Vinčija, Klimta i mnogih drugih svetski poznatih stvaralaca.
Nacionalna biblioteka Austrije
Nacionalna biblioteka Austrije je najveća biblioteka u Beču. Nalazi se u Hofburg palati u Beču i jedna je od najstarijih biblioteka u Evropi. Danas obuhvata preko 11 miliona publikacija i više specijalnih zbirki i arhiva. U svetu je poznata po svojoj ,,Prunksaal” sali, u kojoj se nalazi statua Karla VI. Smatra se ,,arhitektonskim draguljem”.
Ukoliko posećujete Beč za vreme uskršnjih praznika, preporučujemo vam da postetite uskršnje bazare.