Foto: Wikipedia/Public domain

Rađanje modernih Olimpijskih igara – sve je počelo u Atini 1896. godine

Početak
25/07/2024

Ideja o pokretanju modernih Olimpijskih igara započela je još krajem 17. veka, kada su se širom sveta održavala brojna takmičenja manjeg formata. Međutim, stvari su počele da dobijaju ozbiljniji oblik zahvaljujući inicijativi Viljema Penija Bruksa, britanskog hirurga, koji je organizovao Olimpijske igre Venloka.

Kada je baron Pjer de Kuberten dobio priliku da prisustvuje jednom od tih događaja, inspirisan idejom, odlučio je da proširi koncept na globalnom nivou. Tako je osnovan Međunarodni olimpijski komitet, postavljajući temelje za ono što će od 1896. godine postati neizostavan deo razvoja sporta širom sveta.

Kako su izgledale originalne Olimpijske igre?

Prve moderne Olimpijske igre održane su 1896. godine u Atini, Grčka, kao obnova antičkih grčkih igara. Ovaj istorijski događaj organizovali su pod pokroviteljstvom barona Pjera de Kubertena, osnivača Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Igre su počele 6. aprila 1896. i trajale su do 15. aprila. Glavno takmičarsko mesto bio je Stadion Panathenaic u Atini, koji je bio i mesto održavanja antičkih igara. Takmičenja su obuhvatala devet sportova: atletiku, gimnastiku, rvanje, biciklizam, mačevanje, streljaštvo, plivanje, dizanje tegova i tenis.

Ukupno je učestvovalo 241 takmičar iz 14 zemalja, svi su bili muškarci, što je bilo u skladu sa praksom tih prvih modernih igara. Ovo je označilo početak modernog olimpijskog pokreta, inspirisanog antičkom Grčkom, i postavilo temelje za dalji razvoj i rast Olimpijskih igara kao globalnog sportskog događaja.

Foto: Instagram/@olympics

Baron Pierre de Coubertin, osnivač modernih Olimpijskih igara, takođe je bio olimpijski šampion, osvojivši zlatnu medalju 1912. godine u Helsinkiju za svoju poemu “Oda sportu”.

Na Olimpijskim igrama u Atini 1896. godine učestvovalo je 14 zemalja: Grčka, Sjedinjene Američke Države, Nemačka, Francuska, Velika Britanija, Mađarska, Austrija, Australija, Danska, Švajcarska, Italija, Švedska, Bugarska i Čile, kao i mešoviti timovi u teniskim dublovima sa igračima iz različitih zemalja. Ukupno je osvojeno 122 medalje.

Britanac Lonston Eliot istakao se kao zvezda prvih Igara, posebno u dizanju tegova i rvanju, što je grčka štampa opisala kao „najzgodnijeg mladića među svim Olimpijcima“. Najuspešniji takmičar bio je Karl Šuman iz Nemačke, osvajajući četiri titule. Prvi pobednik maratona bio je Grk Spiridon Luis, dok je Dimitrios Londras sa samo 10 godina i 218 dana postao najmlađi osvajač medalje, osvojivši bronzanu medalju u gimnastici.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Dan kada je Beograd bio kandidat za mesto održavanja Olimpijskih igara

Sledeći članak

Pariz poželeo dobrodošlicu na Olimpijskim igrama svim svetskim zvanicama

Ne propustite

Hublot x Novak Đoković – brend kreirao sat od recikliranih majica i reketa srpskog tenisera

Najbolji teniser sveta, Novak Đoković, nedavno je na jednom događaju u Parizu

Španski teniser Rafael Nadal u emotivnom videu najavio kraj svoje profesionalne karijere

Španski teniser Rafael Nadal objavio je emotivni video u kojem obaveštava javnost

Prisustvovali smo pobedi Srbije na Dejvis kupu u Beogradu – donosimo vam ekskluzivne kadrove

Magazin LA VIE EN ROSE iz prvih redova posmatrao je pobedu Srbije