Svako ko ima suvu i osetljivu kožu zna koliko muke donosi njeno održavanje. Sa ovakvim tipom kože morate biti posebno pažljivi i oprezni, ne možete koristiti bilo kakve proizvode kada je u pitanju nega. Često je teško izboriti se sa njom. U nastavku ovog teksta saznajte šta nikako ne bi trebalo da radite suvoj koži, kako da se uspešno nosite sa problemima suve kože i kako da ih svedete na minimum. I da, moguće je boriti se sa ovim problemima.
- ČIŠĆENJE LICA KAO OSNOVA
Kada se ujutru probudimo na našoj koži imamo ostatke proizvoda koje smo koristili, sebum, grinje… Zbog toga je neophodno očistiti lice ujutru, uveče i u toku dana u zavisnosti od toga koliko dugo smo bili napolju. U zavisnosti od tipa kože, možete koristiti pene, gelove, ulja za umivanje… Idealan izbor za suvu kožu jeste ulje za umivanje lica. Umivalica koja je fenomenalan izbor za suvu kožu jeste ZIAJA GDAN SKIN ULJE ZA ČIŠĆENJE LICA. Ova umivalica napravljena je na bazi prirodnih emolijenata koji pospešuju uklanjanje šminke i nečistoća sa lica.
Ulje nije parfimisano, što je posebno važno za suvu kožu lica. Ne utiče na lipidnu barijeru površinskog sloja kože, te ostavlja osećaj glatke i hidrirane kože koja je odmah spremna za narednu negu. Umivanje mlakom vodom je najbolji izbor za svaki tip kože. Nakon umivanja i cišćenja kožu osušite nežnim tapkanjem peškirom koji menjate svakog dana ili ubrusom. I da, ne zaboravite da pre svakog čišćenja lica operete ruke, jer kako ćemo očistiti lice ako nam ruke nisu čiste?
- HIDRATACIJA
Hidratacija je bez ikakve sumnje potrebna svakom tipu kože, a najviše suvoj koži jer njoj fali masnoća. Izaberite kremu prema potrebama Vaše kože. Nakon nanošenja kreme koža mora biti nežna, sjajna i hidrirana narednih par sati. Ukoliko na licu nakon nanošenja kreme imate osećaj zatezanja, peckanja i suvoće, to znači da ta krema nije pravi izbor za Vas. Voda je od velikog značaja za funkcionisanje organizma i esencijalna za zdravlje i lepotu. Minimalan dnevni unos vode jeste 1l. Pokušajte da vodom zamenite sokove i sve ostale zašećerene napitke koji nikako nisu dobri ni za jedan tip kože. Pijte dovoljno vode kako biste hidrirali vaše telo i kožu. Na početku će biti teško, ali će Vam koža biti zahvalna.
- PILING LICA I TELA
Piling je veoma bitan. Osobe sa suvom kožom bi trebalo da ga rade jednom nedeljno ili jednom u desetak dana. Ako ne uklonite “mrtve” ćelije sa kože, preparati za negu ne mogu da deluju. Na tržištu su uglavnom zastupljeni mehanički pilinzi koji su najčešće pregrub izbor za suvu i osetljivu kožu. Najbolje bi bilo koristiti hemijske ili enzimske pilinge. Suva i osetljiva koža najbolje reaguje na enzimske PHA pilinge o kojima se svakako posavetujte sa Vašim dermatologom ili kozmetičarom.
- MASKE ZA LICE
Hidratantne maske idealan su izbor za suvu kožu kojoj je najčešće potrebna hidratacija. Postoje u raznim oblicima. Maske u obliku krema su najbolji izbor za suvu kožu. Sheet maske su uglavnom povoljan izbor koji nije toliko loša opcija za suvu kožu. One se nanose na čistu kožu posle tonika, najčešće su natopljene esencijama i posle njih nije neophodno stavljati serum jer se on nalazi na samoj masci.
Dovoljno je na lice staviti samo hidratantnu kremicu. Postoje i buble maske koje pene, dobre su za čišćenje pora, ali su one uglavnom namenjene osobama sa masnom kožom lica. Prirodne maske koje se najčešće prave od meda, jogurta itd… su ranije bile česti izbor mnogih žena i devojaka, ali su usled nastanka raznih drugih hemijskih maski, one polako pale u zaborav.
- PRAVILNA ISHRANA
Pre svega zdrav razum i nauka o ishrani govore nam da je zdrava, balansirana ishrana od ključne važnosti za zdravo telo i zdravu kožu. Pokušajte da zamenite namirnice sa visokim GI (glikemijskim indeksom) npr. beli hleb, beli šećer, krompir, sokove, sa onima koji imaju niski GI, koje će brže otpuštati sećere ( kao npr mahunarke), pasulj, sočivo, voće i povrće. Laneno seme, chia seme, bademi, ribe bogate omega-3 masnim kiselinama takođe su uvek idealan izbor, a rezultati su neizbežni. Umerenost u svemu.
- TOPLA VODA? – NIKAKO!
Previše tuširanja i kupanja toplom ili vrelom vodom može samo da pogorša Vašu već suvu kožu i da je dodatno isuše. Vrela voda prija, ali samo u tom trenutku, već kada završite kupanje koža počinje da pecka, svrbi i zateže. Onda nastaje začarani krug koji biva sve gori.
Neka kupanje ili tuširanje bude što kraće, potrudite se da ga svedete na jednom dnevno. Promenite tu naviku na vreme.
- NE ZABORAVITE SPF
Naše lice, vrat i dekolte definitivno su najizloženiji suncu od bilo kojeg drugog dela našeg tela. Zato je neophodno koristiti sredstvo za zaštitu od sunca, u skladu sa našim tipom i stanjem kože. Suvoj koži potrebna je zaštita koja je dermatološki dokazana da odgovara njenim potrebama. Preparati za zaštitu od sunca dostupni su u četiri različita nivoa zaštite: nizak (faktor od 6 do 10), srednji (faktor od 15 do 25), visok (faktor od 30 do 50) i veoma visok ( faktor 50+). Što viši faktor zaštite, to je bolje zaštićena Vaša koža. Ali, nemojte se slepo voditi time. Visok faktor je neophodan koži lica, vrata i dekoltea. SPF se nanosi na kraju rutine. Kremu sa SPF-om važno je naneti na kožu nakon što je prethodna rutina upila, za šta treba 10-20 minuta. Takođe, zabluda je da proizvode sa SPF-om treba nanositi samo kada je sunčano vreme. Proizvode sa SPF-om treba nanositi tokom cele godine. Koža pamti sve.
Miljana Lutovac