Foto: Pexels

Trench kaput – istorija ikoničnog modnog komada koji nosimo tokom (svake) jeseni

Početak
13/09/2024

Jedan mit koji je dobro poznat o kaputima, jeste to da su ih nosili vojnici kroz blatnjave rovove (trench) tokom Prvog svetskog rata, kako bi zaštitili uniformu. Evoluirao je od vodootpornih koje su kreirali hemičari i britanski pronalazač Tomas Henkok (osnivač britanske Industrije gume) početkom 1820. godine.

Nesumnjivo, kaput je ranijih godina bio odraz i obeležje društvene razlike i klase, pa čak i u vojsci.

Ali, hajmo da se vratimo na početak. Donosimo vam istoriju ove vrste kaputa, koja vuče korene iz davne, već pomenute 1820. godine.

Foto: Pexels

Henkokov izum ovog kaputa prvobitno je imao ulogu da odbija kišu i bio je napravljen od gumiranog pamuka i namenjen za uniformisane muškarce, čije su aktivnosti uključivale jahanje, pucanje, pecanje, aktivnosti na otvorenom i vojnu službu. Kako je tehnologija evoluirala, gumeni deo je postao prozračniji, sa namerom da se korinici manje u njemu znoje i da bolje odbija vodu.

Foto: Wikipedia/Public domain

Godine 1853, krojač iz Mejfera po imenu Džon Emari razvio je kabanicu, koju je proizveo pod imenom svoje kompanije Akuascutum (od latinskog, što znači „voda” i „štit”). Tomas Barberi (Burberry), mladi draper iz Hempšira, sledio je taj primer 1856. osnivanjem svoje kompanije. Zaštitom od vremenskih prilika pojedinačnih niti pamuka i vunenih vlakana, a ne gotovog tekstila, Burberijeva „gabardin“ tkanina, napravljena 1879. godine, pokazala se popularnom među istraživačima, avijatičarima i drugim avanturistima.

I Akuascutum i Burberry kompanije u to vreme preuzimaju zasluge za kaput iz Prvog svetskog rata, ali istina je da su dve firme pomogle popularizaciji kaputa koji već postoji, prilagođavajući ga za vojnu upotrebu. Kompanije Burberry i Akuascutum kaputi su bili skupi, pristupačni samo za dobrostojeće ljude, ali jeftiniju verziju su prodavali brojni drugi trgovci – što je slučaj i danas.

Film “Casablanca”; Foto: Wikipedia/Public domain

Iako su ga nosili i oficiri tokom Drugog svetskog rata, kaput je počeo da gubi svoj naočiti vojni uticaj 1940-ih, jer je dospeo do Holivuda koji počinje da ga “romantizuje”.

Zamenivši imidž vojnika i policajca imidžom brzogovorećeg novinara, uglađenog gangstera, čuvanog detektiva, poletnog špijuna i zavodljive fatalne žene, Holivud je pomogao da kaput uđe u svakodnevnu, neizostavnu garderobu.

Nošen u nekim od najpoznatijih scena u istoriji filma – Hamfri Bogart u Kazablanki (fotografija iznad), Odri Hepbern u Doručku kod Tifanija (fotografija ispod), Marlen Ditrih u A Foreign Affair, Meril Strip u Krameru protiv Kramera – trench (rov) kaput je postao sinonim za neustrašive muškarce i vrlo pametne žene.

Foto: Wikipedia/Public domain

Danas ove kapute ponovo popularizuju modne kuće kao što su Martin Margiela, Rei Kavakubo i Jean-Paul Gaultier i naravno – Burberry.

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Deset dizajnera koji oblikuju savremenu modu Amerike

Sledeći članak

Pred-jesenja kolekcija srpske modne kuće podseća na važnost elegancije i ženstvenosti

Ne propustite

Sve (čudne) ikonične kreacije Džona Galijana za Dior kojima je uspeo da promeni pravac visoke mode

Dizajner John Galliano (Džon Galijano) pre nego što je stupio na mesto

Evolucija čizama, bezvremenskog (modnog) komada koji je danas neizostavni deo svakog zimskog autfita

Zimske čizme neizostavni su deo svakog ovosezonskog autfita. Iako je njihova prvenstvena

Ko je bio Emanuel Ungaro, dizajner o čijoj se modnoj kući priča poslednjih nekoliko dana u Srbiji?

Emanuel Ungaro (13. februar 1933 – 21. decembar 2019) je bio poznati