Otvoreno prvenstvo Sjedinjenih Američkih Država (engl. US Open) je četvrti i poslednji teniski grend slem turnir u sezoni. Održava se svake godine krajem avgusta i početkom septembra, a traje dve sedmice (sedmica pre i sedmica posle praznika rada u Sjedinjenim Američkim Državama (engl. Labor Day weekend), od 26. avgusta do 08. septembra ove godine.
Kako bismo vam približili ovaj prestižni sportski događaj u nastavku teksta vam donosimo njegovu istoriju.
Od 1978. sva Otvorena prvenstva SAD-a se igraju na tvrdim terenima Nacionalnog teniskog centra Teniske asocijacije SAD (USTA) (2006. preimenovan u Nacionalni teniski centar USTA Billie Jean King) u Flushing Meadovsu, Kueens, N.I. Otvoreno prvenstvo SAD se sastoji od prvenstva u pet glavnih kategorija: muški singl i dubl, ženski singl i dubl i mešoviti parovi.
US open se razvio iz jednog od najstarijih teniskih prvenstava na svetu: Nacionalnog prvenstva SAD, koje je osnovano 1881. kao nacionalno takmičenje u singlu i parovima za muškarce. Turnir je bio otvoren samo za klubove koji su bili članovi američke Nacionalne asocijacije za tenis na travi (USLTA; sada USTA). Sportski događaj se proširio na ženske singlove 1887. godine, ženske parove 1889. i mešovite parove 1892. godine.
Pet šampionata se takmičilo na različitim lokacijama do 1968. godine, kada je svih pet turnira konačno održano na zajedničkom mestu (Teniski klub West Side u Forest Hills, Kvins, Njujork), nakon čega je prvenstvo postalo poznato kao Otvoreno prvenstvo SAD. Turnir se preselio potom u Flushing Meadows 1978. Kao jedinstven rezultat ove decentralizovane istorije, turnir se igrao na različitim podlogama: od 1881. do 1974. igrao se na travi; od 1975. do 1977. godine, na šljaci; a od 1978. godine, na DecoTurf-u, brzoj tvrdoj podlozi koja se sastoji od akrilnog sloja preko asfaltne ili betonske podloge.
Glavni teren na Otvorenom prvenstvu SAD (i najveće mesto u Nacionalnom teniskom centru) je stadion Artur Eš sa 22.000 mesta, a zatim slede stadion Louis Armstrong sa 10.000 mesta, stadion Grandstand sa 6.000 mesta i manji bočni tereni. Svi tereni su osvetljeni i stoga pogodni za noćnu igru, a unutrašnji tereni su ofarbani u plavo kako bi se olakšalo praćenje lopte. Kao i većina velikih šampionata vezanih za profesionalni sport, Otvoreno prvenstvo SAD je medijska ekstravagancija i turistička atrakcija koliko i sportski događaj, sa posebnim muzičkim nastupima i porodičnim aktivnostima koje su zakazane tokom dvonedeljnog perioda.
ZANIMLJIVOSTI
- Jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji US Opena desio se 1992. u polufinalnom meču između Amerikanca Majkla Čanga i Stefana Edberga iz Švedske. Edberg je izašao kao pobednik, ali tek posle napornih pet sati i 26 minuta, pobedivši Čanga sa 6–7, 7–5, 7–6, 5–7, 6–4. Veruje se da je to najduži meč u istoriji US Opena. Najduži ženski meč u istoriji takmičenja – u smislu broja gemova – odigrao se 1898, kada se meč u pet setova između Džulijet Atkinson (pobednica) i Merion Džons proširio na 51 gem.
- Artur Eš je osvojio Otvoreno prvenstvo SAD 1968. godine, ali zbog svog statusa (u to vreme bio je poručnik u američkoj vojsci) nije mogao da prihvati novčanu nagradu.
- Još jedna zanimljiva sporedna stvar u istoriji US Opena je da je Džimi Konors jedini muškarac koji je osvojio titule na Otvorenom prvenstvu u pojedinačnoj konkurenciji na sve tri podloge Opena, dok je Kris Evert jedina žena koja je pobedila na dve podloge, osvojivši ukupno rekordnih šest titula na Otvorenom prvenstvu SAD (1975–78, 1980, 1982).
- Novak Đoković i Aleksej Popirin (pobednik meča) su 2024. kasnili sa svojim duelom oko sat vremena, pošto su Frensis Tijafo i Ben Šelton takođe odužili svoj duel. Samim tim, to je značilo i da će Arina Sabalenka i Ekatarina Aleksandrova izašle na teren tek od 00.08 iza ponoći, što je i najkasniji početak nekog meča u istoriji ovog Grend slema. Teško da će se ikad ovaj rekord i premašiti.