Zašto se kaže “kod Londona” i otkud baš glavni grad Engleske usred Beograda?

Početak
26/06/2024

Deo srpske prestonice koga seku ulice kneza Miloša i kralja Milana poznat je pod nazivom “kod Londona”. U nastavku ovog teksta donosimo vam detaljno, pod rubrikom Beograd kakav (ne)pamtimo, objašnjenje zbog čega je i dan danas ostao pomenuti naziv za deo u neposrednoj blizini Beograđanke.

Foto: Beograd History

Interesantno je da ovo mesto čuva ime još od 1868. kada su tu podignuti hotel i kafana London. Ulica kneza Miloša bila je veoma važna za Beograd još od kada je tridesetih godina 19. veka knez Miloš Obrenović odlučio da je pretvori u novi administrativno-upravni centar. Osim toga, tadašnja Ulica Miloša Velikog kasnije je postala poznata kao prvi beogradski korzo, i što je danas nezamislivo – nije bilo saobraćaja.

Foto: Beograd History

Otkud baš London usred Beograda?

Korzo je počinjao od hotela i kafane London. Stari hotel sagrađen je 1868. godine po projektu arhitekte Andrije Vukovića. Vlasnik tog zdanja bio je Kosta Stojanović.

Restoran u prizemlju bio je ni na dobrom, ni na lošem glasu. Takvih je bilo mnogo i u Beogradu i širom Srbije. Klimavi stolovi, oronuo pod i konobari koji su znali svakog gosta. Ipak, izdvajao se od ostalih jer je to bila „poslovna“ kafana, najviše zbog svoje lokacije. Nedaleko od Londona bila je tadašnja Narodna skupština, kao i nekoliko ministarstava. Za kafanskim stolovima su se pisale tužbe i žalbe. Ko god je bar malo poznavao pravopis i termine tadašnje administracije pružao je usluge najčešće nepismenim seljacima.

Bilo kako bilo, iako kafane odavno nema, taj deo grada se i dalje naziva “kod Londona”. Zbog te upečatljive odrednice i prodavinca široke potrošnje koja se nalazi na tom mestu zove se, a kako drugačije – London.

Foto: Beograd History

Ostale zanimljivosti

Kod Londona je postavljen prvi semafor u Beogradu. Pored jedinog gradskog semafora nalazila se kućica u kojoj je sedeo saobraćajni milicioner. On je pritiskom na dugme menjao svetlo na prvom električnom sredstvu javne signalizacije.

Foto: Beograd History

Prva električna sijalica zasvetlela je u kafani Hamburg Šapčanina Petra Jovanovića, koja se nalazila na mestu današnje Elektrodistribucije. “Svetsko čudo”, kako su je tada nazivali, privlačilo je u kafanu impresivan broj gostiju…

NEWSLETTER

Prethnodni članak

Makaze na fasadi su i danas tu: priča o krojačkoj radnji u Balkanskoj ulici iz 1885. godine

Sledeći članak

Kultno zdanje i mesto snimanja emisije Na Terazijama: Kako je hotel “Moskva” zauzeo najlepše mesto u Beogradu?

Ne propustite

Da li znate šta spaja čuvene Rokfelere, Milenu Dravić, Nebojšu Glogovca i Moma Kapora?

Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu

Istorija naziva najpoznatijih beogradskih ulica: Pojedina “Imena” kakva danas znamo datiraju još iz davne 1872. godine

Istorija beogradskih ulica predstavlja jedan od najfascinantnijih aspekata urbanog života u Srbiji.

Hotel “Bristol” ponovo otvara svoja vrata, a mi vam donosimo raskošnu istoriju postojanja koje premašuje jedan vek

Smešten u srcu Beograda, u Karađorđevoj ulici, nadomak reke Save i u